9 Şubat 2012 Perşembe

Van Gogh Alive Experience-(Abdi İbrahim-Çerçeve Yok, İçindesin ) / Exhibition

 
                                         


 

Türk ilaç sektörü temsilcilerinden Abdi İbrahim, 100’üncü kuruluş yıldönümünü, dünyanın en büyük ressamlarından biri olarak kabul edilen Van Gogh’un eserlerini bugüne kadar hiç deneyimlenmemiş yepyeni bir formatta sunan Van Gogh Alive Dijital Sanat Sergisi ile kutluyor.

 


100. yılında yenilikçi bir projeye imza atan Abdi İbrahim’in önderliğinde Singapur’daki dünya prömiyerinin ardından ilk kez Türk sanatseverlerle buluşan, geleneksel sanat ve modern teknolojinin sentezlendiği Van GoghAlive, dahi ressamın en ünlü eserlerini 3,000’in üzerinde dijital imaj ile çerçevenin içinden çıkararak izleyicilerine klasik müze gezisinin çok ötesinde bir deneyim yaşatıyor.
 Abdi İbrahim’in 100 yıllık bakış açısını yenilikçi çizgisiyle yansıtan Van GoghAlive, dev ekranlar, duvarlar, kolonlar, zemin ve hatta tavanı kaplayan 3000’den fazla dev boyuttaki Van Gogh görseliyle, ziyaretçilerine geleneksel müze ziyaretlerinde bildiklerini unutturarak sanatla olan bağlarını değiştiriyor. Van Gogh Alive, ışık, renk ve seslerin etkileyici uyumunu kullanarak duyuları uyarırken, bir serginin nasıl olabileceğine dair oluşan tüm düşüncelere meydan okuyor. 
Grande Exhibitions Avustralya tarafından tasarlanan ve çerçevesi olmayan sergi Van GoghAlive’da, ünlü sanatçının 1880-1890 yılları arasındaki çalışmaları ve hayat deneyimlerinden oluşan coşkulu ve canlı detaylara sahip yapıtları; SENSORY4 teknolojisiyle donatılmış yüksek çözünürlüklü 40 projektör aracılığıyla dev ekranlara, duvarlara, kolonlara, zemine, tavana yansıtılıyor.

Geleceğini, insan kaynağı, teknolojik alt yapısı, yatırımları ve köklü geçmişinden aldığı güçle şekillendiren Abdi İbrahim, “Van Gogh Alive” Digital Sanat Sergisi’ni, 10 Şubat – 15 Mayıs 2012’de İstanbul Karaköy, Antrepo 3 ve 15 Ekim – 30 Aralık tarihleri arasında ise Ankara Cer Modern’de ziyaretçileriyle buluşturuyor.
Sergi Pazartesi günleri hariç saat 11.00 – 19.00 saatleri arasında ziyaretçilere açıktır. Bilet satışları Biletix ve Antrepo 3 gişelerinden yapılmaktadır.

 

Sergi Hikayesi

Van Gogh Alive yüksek çözünürlüklü kırk projektörü, çok kanallı animasyonları ve sinema kalitesindeki surround ses sistemini birleştirerek; dünya dan çok ilgi çeken ve çok ekranlı ortamlardan biriyle sonuçlanan eşsiz bir system olan Dataton Watchout system kullanır.

Dokunmak isteyeceğiniz kadar gerçek, dev boyutlardaki kristal netliğindeki görüntüler, sergi alanı için özel olarak tasarlanan çok çeşitli ekranları ve yüzeyleri aydınlatır.


Dinamik, bilgilendirici ve görsel olarak görkemli olmaya programlanmış olan SENSORY4 içeriği, projektörlerden aynı anda akıp zengin surround ses sistemi ile karışarak ziyaretçiye nefes kesici ve etrafını saran bir gösteri ziyafeti sunar. 

 Bu deneyim ile ziyaretçiler sanatçının 1880'den 1890'a kadar, Provence'te geçirdiği sürede, en bilinen eserlerinin çoğunluğunu resmettiği dönemdeki çalışmalarını ve hayatını keşfediyor. Vincent van Gogh Arles, Saint-Rémy ve Auvers-sur-Oise gibi küçük kentler arasında taşınırken en güzel sanat eserlerinden bazılarını üretti ve Gauguin ile yakın ama fırtınalı bir ilişki kurdu. Burası ayrıca Van Gogh'un akıl hastalığı sonucunda kendisini bir akıl hastanesine kapatmasına, sonuç olarak da intiharına sebep olduğu yerdir.

Van Gogh – Alive bin resmin tek bir hikaye anlattığı çarpıcı bir sanat ve teknoloji füzyonudur. Ziyaretçiyi ışık, ses, hareket ve renklerle büyüleyen Van Gogh – Alive, geleneksel sanat, multi medya görüntü teknolojisi ve sinematografik yönetmenliğin eşsiz bir birleşimi, cezbeden, eğiten ve eğlendiren alternatifsiz bir deneyim.


Sergi kırktan fazla yüksek çözünürlüklü projektör, sinema kalitesinde ses, açıklayıcı bilgiler ve 3000'in üzerinde dev Van Gogh resmini büyüleyici bir koreografi ile sergileyereközel bir atmosfer yaratıyor. Grande Exhibitions Avustralya'dan Vincent van Gogh'un eserlerinin kendinizi kaptıracağınız ve büyüleneceğiniz çığır açan keşfi. 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder