8 Mart 2012 Perşembe

İSTANBUL SAKIP SABANCI MÜZESİ /ISTANBUL SAKIP SABANCI MUSEUM


Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, İstanbul'da Boğaziçi'nin en eski yerleşimlerinden Emirgan'da yer almaktadır.

Müzenin ana binası olan villa, 1927 yılında Mısır Hidiv ailesinden Prens Mehmed Ali Hasan tarafından İtalyan mimar Edouard De Nari'ye yaptırılmış ve Hıdiv ailesinin değişik mensupları tarafından uzun yıllar yazlık konut olarak kullanılmış, kısa bir süre de Karadağ Sefareti olarak hizmet vermiştir.
1950 yılında Adanalı sanayici Hacı Ömer Sabancı tarafından Hidiv ailesine mensup Prenses İffet'ten satın alınan köşk, aynı yıl satın alınarak önüne yerleştirilen Fransız heykeltıraş Louis Doumas'ın 1864 yapımı at heykelinden ötürü "Atlı Köşk" olarak anılmaya başlanmıştır.
Atlı Köşk'ün arazisi içindeki ikinci at heykeli ise, 1204 yılında 4. Haçlı Seferi sırasında Haçlı kuvvetlerince yağmalanan İstanbul Sultanahmet meydanından alınarak, Venedik San Marco kilisesi önüne yerleştirilen 4 attan birisinin dökümüdür.
1966 yılında Hacı Ömer Sabancı'nın vefatından sonra aile büyüğü olan Sakıp Sabancı tarafından sürekli konut olarak kullanılmaya başlanan Atlı Köşk, uzun yıllar Sakıp Sabancı'nın zengin hat ve resim koleksiyonunu barındırmış, 1998 yılında da içindeki koleksiyon ve eşyalar ile müzeye dönüştürülmek üzere Sabancı Üniversitesi'ne tahsis edilmiştir.
Modern bir galerinin eklenmesiyle 2002 yılında ziyarete açılan Müze'nin sergileme alanları 2005 yılındaki düzenleme ile genişletilerek, teknik düzeyde uluslararası standartlara kavuşmuştur.
Bugün Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi zengin koleksiyonu, kabul ettiği kapsamlı uluslararası geçici sergileri, konservasyon birimleri, örnek eğitim programları, yapılan çeşitli konser, konferans ve seminerleriyle çok yönlü bir Müzecilik ortamı sunmaktadır.Sabancı University's Sakıp Sabancı Museum is located in Emirgan, at one of Istanbul's oldest settlements on the Bosphorus.
In 1927 Prince Mehmed Ali Hasan of the Hidiv family of Egypt commissioned the Italian architect Edouard De Nari to build the villa, now the museum's main building, and it was used as a summer house for many years by various members of the Hidiv family; for a short time it also served as the Montenegran Embassy.
After the mansion was purchased in 1950 by industrialist Hacı Ömer Sabancı from Prince Iffet, a member of the Hidiv family, it came to be known as "Atlı Köşk", The Horse Mansion, because of the statue of a horse (purchased in the same year) that was installed in the garden; the statue is the 1864 work of the French sculptor Louis Doumas.
A second horse sculpture on the grounds of Atlı Köşk is the cast of one of the four horses taken from Sultanahmet square in Istanbul when it was looted by Crusaders during the fourth Crusade in 1204 and removed to the Basilica of San Marco in Venice.
After the death of Hacı Ömer Sabancı in 1966 Atlı Köşk began to be used permanently as a home by Sakıp Sabancı, the eldest of the family, and for many years housed Sakıp Sabancı's rich collection of calligraphy and paintings. In 1998, together with its collection and furnishings, the mansion was allocated to Sabancı University to be transformed into a museum.
With the annex of a modern gallery, the exhibition areas of the museum opened to visitors in 2002; with a further extension of the  layout in 2005, the technical level of the museum reached international standards.
Today Sabancı University Sakıp Sabancı Museum presents a versatile museological environment with its rich permanent collection, the comprehensive temporary exhibitions that it hosts, its conservation units, model educational programs and the various concerts, conferences and seminars held there.


RESİM KOLEKSİYONU

Sakıp Sabancı Müzesi Resim Koleksiyonu, erken dönem Türk resminin seçkin örnekleri ile Osmanlı İmparatorluğunun son döneminde İstanbul’da çalışmış yabancı sanatçıların eserlerinden oluşmaktadır. 1850-1950 yılları arasında yoğunlaşmakta olan koleksiyonda Raphael, Konstantin Kapıdağlı, Osman Hamdi Bey, Şeker Ahmed Paşa, Süleyman Seyyid, Nazmi Ziya Güran, İbrahim Çallı, Feyhaman Duran, Fikret Mualla gibi yerel sanatçılar ile, Fausto Zonaro ve Ivan Ayvazovski gibi yabancı sanatçıların eserleri bulunmaktadır.


HAT KOLEKSİYONU
Sakıp Sabancı Müzesi Osmanlı Hat Koleksiyonu, Osmanlı Hat Sanatının 500 yıllık örneklerine kapsamlı bir bakış sunmakta, başta nadir el yazması Kuran-ı Kerimler olmak üzere, kıtalar, murakkaalar, levhalar, hilyeler, ferman, berat ve menşurlar ile hattat aletlerinden oluşmaktadır.ARKEOLOJİK TAŞ VE ESERLER KOLEKSİYONU
Sakıp Sabancı Müzesi Arkeolojik ve Taş Eserler Koleksiyonu, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinden günümüze ulaşmış parçalardan oluşmakta ve müze bahçesinde sergilenmektedir.


ADRES / ADRESS :
Sakıp Sabancı Müzesi Sakıp Sabancı Cad. No:42 Emirgan 34467 İstanbul
Tel : 0 212 277 22 00Hiç yorum yok:

Yorum Gönder